Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Sağlıklı Boşanma

Sağlıklı Boşanma 
 

Boşanma, çiftler ve varsa çocuklar için en acı verici süreçlerden biridir ve genellikle kişide yarattığı stres bir insanı kaybettiğimizde yaşadığımız stres kadar etkilidir. Günümüzde boşanma oranları giderek artmaktadır ve bu nedenle bu stresi deneyimleyen çift/aile sayısı da katlanmaktadır. Boşanma, duygusal olarak zor bir hadisedir. Bu durumda da en önemli noktalardan biri sağlıklı boşanmanın nasıl gerçekleşebileceğidir.  
 
Öncelikle boşanma kararınızın arkasındaki nedeninizi bilemeyiz fakat hâlâ umut olduğunu düşünüyorsanız bir terapistten yardım almak iyi olacaktır. Evliliğinizi kurtarabilmek için elinizden gelen her şeyi yaptığınızdan emin olmak daha sonra gelebilecek pişmanlık duygusunu hafifletebilir. 
 

Boşanmanın Getirdiği Duygular 
 

Boşanma; korku, anksiyete, yas, öfke, kırgınlık, üzüntü gibi duygular ortaya çıkarabilir. Bu duygular son derece normaldir ve zaman içinde azalacaktır. Önemli olan süreç boyunca kişinin kendini suçlamamasıdır. Bazen boşanma için ilk adım atan kişi; eş, aileler ya da yakın çevre tarafından bir baskıya maruz kalır ve kendini suçlamaya başlar. Eğer ilk adım atan kişiyseniz ve bu gibi bir baskıya maruz kalıyorsanız, bu evliliğin içinde olanın onlar olmadığını unutmayın ve kendinize karşı nazik olun. 
 
Tarafların bir savaştaymışçasına çatışması süreci iki taraf için de zorlaştırmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Boşanma ile ortaya çıkan olumsuz duyguları kontrol etmeye çalışmak, karşılıklı oturup konuşmak çiftler için zor olabilir fakat iş birliği ve sağlıklı iletişim boşanmayı her iki taraf için de sağlıklı hale getirir.

Eğer bunu yapmakta da zorlanıyorsanız, bir psikoloğa danışmak anlaşmazlıkları azaltırken iş birliğiyle karar almanıza yardımcı olabilir. Araştırmalar arabuluculuğun duygusal tatmin, eş ilişkileri ve çocukların ihtiyaçları için faydalı olabileceğini göstermektedir. 
 

Boşanma Sürecinde Bireysel İyi Oluş 
 

Bireysel olarak kendinize hem psikolojik hem de fiziksel açıdan dikkat etmeniz, aktivitelere katılmanız, sevdiklerinizle zaman geçirmeniz, yeni hobiler edinmeniz de süreci sizin için kolaylaştıracaktır. Bunların yanı sıra, boşanmanın getirdiği duygularla başa çıkmanız için bir terapiste başvurabilirsiniz. 
 
 

Çocuğunuz varsa… 
 

Çocuklar için boşanma travmatik olabilmektedir. Onlar uyumlu ebeveynlere ihtiyaç duyarlar, ebeveynlerini kavga ederken görmek onlar için yıkıcı bir deneyim olabilir. Bu nedenle, ebeveynlerin boşanırken çocukların ihtiyaçlarını da düşünmeleri elzemdir. Bazı ebeveynler aralarındaki anlaşmazlığa karşın, çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayabilmek için boşanmamayı tercih ederler. Ancak çocuğun ihtiyaçlarının karşılamak amacıyla kendinizden fedakârlık yaparak istemediğiniz bir evlilikte bulunmak da sağlıksız bir davranış biçimidir. Ve şunu da söylemek gerekir; boşanmayan ve sorunlu evlilikleri olan çiftlerin çocukları, ayrılan ebeveynlerin çocuklarına göre daha fazla psikolojik, fizyolojik ve sosyal problem deneyimlemektedir. Bu nedenle sağlıklı boşanma, hem partnerler hem de çocuklar için fazlasıyla önemlidir.
 

Boşanmanın Çocuk Üzerindeki Etkisi 
 

Çocuklar bir ebeveynle yeterli iletişim kuramadıklarında dâhi negatif olarak etkilenirler. Bu yeni düzene hem ebeveynlerin hem de çocuğun uyum sağlaması zaman alabilir. Bu yüzden; iletişimi kesmemek, boşanma kararını çocuğa beraber ve çocuğun yaşına uygun cümlelerle sunmak, çocuğun önünde tartışmamak, ebeveyn sorumluluklarının değişmeyeceğinden bahsetmek, evden ayrılan ebeveyni merak eden çocuğa tatmin edici cevaplar vermek ve çocuk bu duruma uyum sağlayana kadar çocuğu beklemek gibi konular çok önemlidir. Sağlıklı boşanma sayesinde bunlara dikkat edilmesi kolaylaşabilmektedir. Ayrıca çocuğun sağlığı, okulu vb. söz konusu olduğunda ebeveynlerin iş birliği içinde olması ve çocuklarıyla ilgilenmesi de çocuğun sürece uyum sağlamasında önemli faktörlerdir. Bu noktada ebeveynlerin eğitim alması fayda sağlayacaktır. 
 


Yazan: Psk. Bahar Kaya


Psikomental Danışmanlık Merkezimizi daha yakından tanımak için sosyal medya hesaplarımızı  ve danışan yorumlarımızı inceleyebilirsiniz.

Bakırköy Psikolog, Psikomental Psikoloji Randevu oluşturmak ve bilgi almak isterseniz merkezimizle iletişim kurabilirsiniz.


İdeal Evlilik başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz
Çocuklar Anne Babadan Ne İster? başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz
 

Leave a comment

0.0/5