Skip to content Skip to footer

Psikolojik zorlanmalar yaşayan veya mental sağlığını korumak isteyen kişiler psikoterapiye başvurur. Psikoterapi kişinin kendisiyle ilgili süreçleri (ör: düşünce, duygu, davranış vb.) fark etmesini sağlayan bir keşif sürecidir. İlaç tedavisi göre kişiler için de destekleyici olabilir. Terapi süreci, tamamen kişinin ihtiyaçlarına bağlı olarak şekillenir.

Psikoterapist, üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmuş (Psikoloji, Psikiyatri, Psikolojik Danışmanlık gibi), gerekli eğitimlerini almış bir profesyoneldir. Terapi süreci boyunca edindiği bilgiler aracılığıyla sizinle beraber bu keşif sürecini şekillendirir. Aktif dinler, yargılamaz, eleştirmez, empati kurar, gerektiğinde yüzleştirmeler ve yönlendirmeler yaparak süreç içerisinde destek olur. Sizin adınıza karar almaz, sadece karar alma konusunda size farkındalık kazandırır.

Terapi ortalama 50 dakika sürmektedir ve görüşme sıklığı haftada birdir (bu bazen danışanın durumuna göre haftada iki de olabilir). Terapinin ne kadar süre alınacağı ise tamamen danışanın durumuna, motivasyonuna, değişime ve gelişime ne kadar açık olduğuna bağlıdır. Bazı durumlarda sadece birkaç hafta süren seanslar ile sonuca ulaşılabilir, bazı durumlarda ise bu süreç daha uzun sürebilir.

”Terapiye şu zamanda gidilir.” gibi kesin bir cümle kuramayız. Ancak kişi yaşamdaki güçlüklerle tek başına baş edemediğini düşünüyorsa, durumunu çevresiyle paylaşmasına rağmen bir gelişme olmuyorsa ve yaşadığı güçlük günlük hayatının işlevselliğini bozuyorsa, o zaman terapi desteği alınabilir. Ayrıca terapiye gitmek için bir sıkıntıyla karşılaşmanıza da gerek yoktur, terapi aynı zamanda destekleyici ve koruyucu bir süreçtir. Kişi ihtiyaç duyduğu ve istediği her an terapiye gidebilir.

Geçiş İçeriğiAraştırmalara göre terapinin başarılı olabilmesi için en önemli şeylerden biri terapistiniz ile kurduğunuz iş birliği ve uyumdur. Bu nedenle kendinizi ve beklentilerinizi açıkça ifade etmeniz, süreçle ilgili olumsuz düşüncelerinizi de terapistinizle paylaşmanız ve terapide konuşulan konular üzerine terapinin dışında da düşünmeniz önemlidir ve psikoterapinin verimliliğini etkileyecektir.

Online ve yüz yüze terapinin avantaj ve dezavantajları vardır. Örneğin; trafiğin sıkışık olduğu bir saatte, yol sıkıntısı çekmeden, bulunduğunuz yerde online terapi hizmetinden faydalanabilirsiniz. Aslında hangi terapi biçimini seçeceğiniz tamamen sizin nasıl rahat hissettiğinize bağlıdır. Bu konuda yapılan araştırmaların çoğu online terapinin en az yüz yüze terapi kadar etkili olduğu sonucuna varmıştır.

Terapide kişinin güçlük yaşadığı durumlar ve sorun olarak gördüğü düşünce, duygu ve davranışlar üzerinde konuşulur.

Bakırköy Psikolog

Psikomental Blog

Psikomental Blog, psikoloji ve zihin sağlığı hakkında en son bilgileri, araştırmaları ve ipuçlarını paylaşan bir platformdur. Uzmanlarımız tarafından yazılan makaleler, zihinsel sağlığınızı anlamanız ve geliştirmeniz için değerli bilgiler sunar.

«