Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Cinsel İstismar ve Travma Konulu 3 Belgesel/Dizi Önerisi

Cinsel İstismar ve Travma Konulu 3 Belgesel/Dizi Önerisi

1) Unbelievable

Unbelivable, gerçek olaylardan esinlenilmiş 8 bölümlük bir mini dizidir. Genç bir kadın olan Marie, evine izinsiz giren biri tarafından tecavüze uğradığını söyler. Yaşadığı duygu yoğunluğu yetmiyormuş gibi bir de polisin şüpheci yaklaşımıyla karşı karşıya kalır.

Polis, Marie’yi tecavüz konusunda yalan söylemekle suçlar ve onun yalan söylediğine inananlardan biri de bir zamanlar ona koruyucu aile olmuş biridir. Marie polisin suçlamaları karşısında ifadesini geri çeker fakat bu defa da yalan söylediğini düşünenler tarafından dışlanır.

Üç yıl sonra Dedektif Karen Duvall, Marie’nin yaşadığına benzer bir saldırıyı araştırır ve Grace Rasmussen adlı bir dedektif de ona eşlik eder. Karen ve Grace başka bir tecavüz kurbanıyla görüşür ve olaylar arasındaki bağlantıyı bulmak için FBI’dan yardım ister.

Büyük bir çalışmanın ardından dedektifler nihayet çözüme ulaşır ve yıllar sonra Marie’nin tecavüz kurbanı olduğu netleşir. Marie’yi yalanlayan polis ise, ona sus payı vererek kendi hatalarının üzerini kapatmaya çalışır.

2)Nevenka: Unbreaking the Silence

 

İspanya’da bir politikacıya karşı kazanılan ilk cinsel taciz davasının davacısı Nevenka Fernández’in başından geçenleri kendi ağzından dinlediğimiz 3 bölümlük bir mini belgesel. Nevenka Fernández olayın üstünden geçen 20 yılın ardından suskunluğunu bozarak yaşadıklarını paylaşır.

Nevenka Fernández, çok genç yaştayken doğduğu şehrin belediye meclisine seçilir ve karizmatik ve muhafazakâr belediye başkanı Ismael Álvarez’in hedefi hâline gelir.

Belediye başkanı tarafından bazı zamanlar günde 30 kere aranan, evinde ve iş yerinde tacize uğrayan Nevenka, Madrid’e kaçar ve şikâyetçi olmaya karar verir. Fernández’in Ismael Álvarez aleyhinde açtığı dava, Ponferrada şehrini ikiye böler. Bazıları Fernández’i savunurken, bazıları ise bir ilişki yaşadıkları için onu kuyruk sallamakla suçlar. Nevenka, İspanya’da yaşanan önemli bir olay ve türünün ilk örneği olan davayı kazanır fakat artık kendisini suçlayanlarla aynı şehirde yaşayamaz. Álvarez ise dava aleyhine sonuçlansa bile hiçbir zaman tacizi itiraf etmemiştir.

Not: Bir ilişki yaşansın veya yaşanmasın, taraflardan biri diğerinin izni olmadan ona dokunuyorsa bunun adı istismardır. Flört şiddeti başlıklı yazımızda cinsel şiddet alt başlığında bu konudan kısaca bahsetmiştik. Ayrıca, Mutlu Cinsel Yaşam başlıklı yazımızda da herhangi bir partnerin hoşlanmadığı bir cinsel davranışı devam ettirmek zorunda olmadığına değinmiştik.

3) Jeffrey Epstein: Korkunç Zengin

 

Jeffrey Epstein: Korkunç Zengin, Patterson’ın çok satan kitabı “Filthy Rich”ten uyarlanan bir mini belgesel dizisidir. Cinsel suçlardan hüküm giyen Epstein’ın tacizlerini devam ettirirken zenginliğini ve gücünü kullanmasını anlatan bu dizide Epstein’ın kurbanları da başından geçenleri anlatır.

 

Epstein, mağdur olan bireyleri istismar etmek için “saadet zincirini” kurmuştur. Kurbanlarına nasıl taciz ettiğini ve onları nasıl manipüle ederek susturduğunu anlatır.

 

Polis onun aleyhinde pek çok delil toplarken, Epstein de boş durmaz ve saldırmak için harekete geçer. Polis dahil birçok araştırmacı onun ne yaptığından bir haberken, o, polisin her hareketinden haberdar olur. Kurbanlarından biri Epstein’a ait özel adada yaşadığı olayları anlatır.

 

Epstein ılımlı bir itiraf için savcılıkla pazarlık yapar. Bu şekilde yaptığı anlaşmayı herkesten gizler ve 2019’da seks ticareti yapmaktan tutuklanır. Ancak, içeride fazla kalmaz, cezaevine istediği gibi girip çıkar. Polisin yardımını bulamayan iki kurban FBI’yla iletişime geçerler fakat şikayette bulunmaları yüzünden yıllarca Epstein ve ortağı tarafından tehdit edilirler. Davacılar mahkemeye çıkma şansı yakalasalar da konuşma fırsatı bulamazlar.

 

Not: Bu belgesel aslında sadece cinsel istismarı değil, insanların sustuğu gerçekleri de anlatıyor. Epstein, güçlü ve nüfuslu bir erkek olduğu için polis dahil herkesi avucunun içinde tutabilmiş, cezaevinden çıktığında dahi ona destek olan bir sürü Hollywood ünlüsüyle eski hayatına kaldığı yerden devam etmiştir. Kimse de onun yaptıklarını görmesine rağmen, aleyhine konuşmamıştır. Burada önemli nokta şudur: Cinsel istismarı gerçekleştiren kişinin suçlu olması kadar, durumu bildiği halde susan kişiler de suça ortaklık eden suçlular değil midir?

Psikomental Danışmanlık Merkezimizi daha yakından tanımak için sosyal medya hesaplarımızı ve danışan yorumlarımızı inceleyebilirsiniz. Randevu oluşturmak ve bilgi almak isterseniz merkezimizle iletişim kurabilirsiniz.

Hazırlayan: Bahar Kaya

Leave a comment

0.0/5