Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ruminasyonlar Nedir? Nasıl Başedilir?

Sürekli Tekrarlayan Düşünceler (Ruminasyon) Nedir? Nasıl Başedilir?

 

Ruminasyon, kişinin geçmiş olaylar ya da gelecek endişesi ile ilgili konularda, tekrarlayan bir şekilde, sonuca götürmeksizin düşünce döngülerinin içinde kaybolmasıdır. Özellikle olumsuz içerikli bu düşüncelerle başetmek her zaman kolay değildir. Bu yazıda ruminasyona karşı uygulayabileceğiniz birkaç öneri olacak. Umarım faydalı olur…

 

İşe başlamadan önce belirlemek gereken bir şey var. Son zamanlarda sizin için zorlu ve sıkıntılı bir süreçten mi geçiyorsunuz? Ruminasyonlarınız, sıkıntı veren konu ile mi ilgili? Yoksa hayır hayatım olağan gidiyor fakat ben her şeyi fazlasıyla düşünmeye başladım ve durduramıyorum.

 

Birinci gruptaysanız; önünüze bir kağıt ve kalem alın. Aşağıdaki soruları yanıtlamaya başlayın.

 

Sıkıntı veren konu nedir?

Sıkıntı veren konu ile ilgili sizin sorumluluklarınız nelerdir?

Sıkıntı veren konuyu çözebilmek için neye ihtiyacınız var?

 

Tüm cevapları yazdıktan sonra tekrar okuyun ve sorunun çözümü ile ilgili kendi sınırlarınız dahilinde yapabileceklerinizi aşama aşama yazın.

 

İkinci grupta iseniz yapabileceğiniz birkaç madde sıralayalım.

 

  • Düşünmeyi erteleyin: aklınızda sürekli dönen, tekrarlanan düşünceleri ertelemek ve günlük hayatın akışında anda kalmak.

 

  • Sosyalleşin: düşünce odağınızı başka yerlere çevirebilirsiniz. Bu sayede sosyalleşebilir daha önce denemediğiniz aktivitelere hayatınızda yer verebilirsiniz.

 

 

  • Olumsuza karşı olumlu düşünmenin gücü: Ruminasyonlar genelde olumsuz kökenli düşünceleri içerir. Hayatınızda mutlaka olumsuz ya da yolunda gitmeyen şeyler de vardır fakat her şey mi yolunda gitmiyor? Mutlaka hayatınızda iyi giden, sizi mutlu eden şeyler de vardır. Bunları düşünebilir, listeleyebilirsiniz. Eğer bulmakta zorluk yaşıyorsanız yakınlarınızdan destek alabilirsiniz.

 

Eğer bunları yaptığınız halde değişim gözlemlemiyorsanız, bir uzmana başvurmanızı öneririm.

Yazan: Uzm. Psk. Sinem Özkaya Alp

 

Sürekli Tekrarlayan Düşünceler (Ruminasyon) Nedir? Nasıl Başedilir?

 

Psikolojik Sağlığınızı Korumanın 4 Yolu Yazımıza Göz Atmak İçin Tıklayınız

  Instagram Sayfamızı Ziyaret Etmek İçin Tıklayınız

Leave a comment

0.0/5