Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

İnsanlar Neden Özel Günlere İhtiyaç Duyar?

İnsanlar Neden Özel Günlere İhtiyaç Duyar?

 

        İnsan sosyal bir varlıktır. İnsanoğlu, varolduğu andan itibaren hep toplu bir şekilde hareket etmiştir. Evlerini genelde topluluklarından uzaklaşmadan bir arada inşa etmişlerdir. Çünkü topluluklar güven duygusunu oluşturur. Bu gibi örnekleri görmek için çok uzağa gitmeye gerek yok, eskiden aileler bir arada yaşarlardı. Aynı evin içinde büyükbaba, büyükanne, anne, baba ve çocukları bir arada yaşarlardı. Hayat şartları insanları kalabalıkla beraber yaşamaya sevk ediyordu. Şimdi daha bireyselleşmeye doğru giden bir dünyadayız. Bireyselleşmek kötü bir şeydir demek doğru olmaz tabii ki. Sadece bireysel anlamda hayatımızı kurup yaşamımıza devam ederken, yine topluluktan kopmadan sosyalleşerek hayatımıza devam etmek gerek.

        Örneğin; hemen şimdi dünyadaki bütün insanların yok olduğunu ve sadece sizin kaldığınızı düşünün. Koca evrende tek başınıza olsaydınız korkmaz mıydınız? Tabii ki korkardınız, herkes korkardı. İşte bu yüzden insan insana ihtiyaç duyar.

        Aynı çatı altında bulunan kişiler bir araya gelmek, kutlama yapmak, toplanmak için özel günler icat etmiş ve belirli günlerde, belirli ritüeller eşliğinde şenlikler düzenlemişlerdir. Bu çatı ortak aile, ortak devlet, ortak din vb. olabilir.

Peki, sosyalleşmenin psikolojideki yeri nedir?

        Sosyalleşmenin, psikolojik rahatsızlıklar ve özellikle kanser gibi psikolojik sağlığın önem arz ettiği hastalıklar için etkisi yadsınamayacak kadar fazla. Yapılan araştırmalara baktığımızda da insan yalnızlaştıkça psikolojik problemler geliştirmeye yatkın hale geliyor. Bu nedenle hazır önümüzde bayramken sevdiklerinizi ziyaret edebilirsiniz. Ziyaret edemediklerinizi telefonla arayıp sohbet edebilirsiniz. Göreceksiniz ki sizler de mutlu etmenin vermiş olduğu olumlu hislerle mutlu olacaksınız.

        Özellikle bir çatışma yaşadığınız ve belki de konuşmadığınız bir dostunuz, akrabanız ile iletişim kurarak bayramı daha da anlamlı hale getirebilirsiniz. Unutmayın ki, çözülmemiş çatışmalar bize yüktür. Her ne kadar umursamıyorum desek de aklımızda yer kaplar ve siz çözümü çok basit olan bir problemin yükünü, sırtınızda taşımak zorunda değilsiniz. Aslında mutlu olmak zannedildiği gibi zor bir şey değil. Sadece biraz empati, biraz optimizm ve biraz geniş pencereden bakabilmek yeterli.

Yazan: Uzm. Klinik Psikolog Sinem Özkaya Alp

 

İnsanlar Neden Özel Günlere İhtiyaç Duyar?

Bu Yazımızı Beğendiyseniz Belirsizlikle Başetmek Yazımızı Okumak İçin Tıklayınız

  Instagram Sayfamızı Ziyaret Etmek İçin Tıklayınız

1 Comment

  • sessizcocuk
    Posted 17 Mart 2021 at 11:17

    Bir insanın hayatındaki özel gün sayısı ne kadar olabilir ki? Sosyalleşmek adına bu tarz şeylere ihtiyacımız vardır ama bunun için illa ki özel bir gün adı koymamıza gerek olduğunu düşünmüyorum. Birkaç özel gün dışında diğer özel olarak lanse edilen günlerin hepsinin pazarlamadan başka bir şey olduğunu düşünmüyorum.

Leave a comment

0.0/5